Ubezpieczenie telefonu – kiedy warto ubezpieczyć smartfon?

Ubezpieczenie telefonu – kiedy warto ubezpieczyć smartfon?

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Telefony służą już od dawna nie tylko do rozmów, ale dosłownie do wszystkiego. Nikogo też nie dziwi zarówno smartfon kosztujący kilka tysięcy złotych, jak i to, że jakiekolwiek uszkodzenie powoduje rozpacz, bo sporo kosztuje też naprawa. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiło się nawet ubezpieczenie telefonu – zarówno od uszkodzenia, jak i kradzieży. Czym jest, gdzie można kupić i czy to rozsądny wybór?

Ubezpieczenie telefonu – czym jest?

Codziennie niejedna osoba rozbija wyświetlacz, upuszcza smartfon lub zalewa go wodą. Wśród tych zdarzeń wiele to nieszczęśliwe wypadki, które mogą przytrafić się każdemu. Coraz popularniejsze staje się więc ubezpieczenie telefonu. Jest to ubezpieczenie, dzięki któremu możemy otrzymać odszkodowanie w sytuacji, gdy nasz telefon ulegnie uszkodzeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Rodzaje ubezpieczenia telefonu

Najchętniej kupowane rodzaje ubezpieczenia telefonu to:

  • ubezpieczenie telefonu od kradzieży;
  • ubezpieczenie od zniszczenia;
  • ubezpieczenie od upadku;
  • ubezpieczenie od uszkodzeń mechanicznych;
  • ubezpieczenie przed zalaniem;
  • ubezpieczenie szybki telefonu.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie telefonu nie obejmuje jego zgubienia czy umyślnego uszkodzenia przez nas lub osoby trzecie. Odszkodowania nie otrzymamy również za zniszczone akcesoria bez zgłoszenia szkody na samym urządzeniu.

Ubezpieczenie telefonu – gdzie można kupić

Własną ofertę ubezpieczenia ma niemal każdy operator komórkowy. Ubezpieczenie można również wykupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym przy zakupie smartfona. Ubezpieczenie takie następuje zaraz po podpisaniu umowy. Ubezpieczenia telefonów oferują również niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Decydując się na kupienie ubezpieczenia, powinniśmy przeanalizować różne oferty i brać pod uwagę przede wszystkim cenę. Uważać musimy także na próby naciągania i oszustwa. Odrzucajmy oferty zawierające niejasne dla nas przepisy, gdyż później może okazać się, że nie otrzymamy odszkodowania za szkodę, za którą je otrzymać powinniśmy.

Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?

Cena ubezpieczenia telefonu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zależy ona głównie od wartości smartfona. Najwięcej zapłacą właściciele najdroższych urządzeń, typu iPhone. Wpływ na cenę polisy ma także zakres ochrony oraz model i stan telefonu. Wraz z czasem, przez jaki używamy telefonu, spada jego wartość, co jest brane pod uwagę przez ubezpieczyciela przy wypłacie odszkodowania. Za ubezpieczenie nowego telefonu zapłacimy więcej, ale będziemy też mieć wyższe odszkodowanie niż w przypadku urządzenia używanego.

Czy ubezpieczenie smartfona to rozsądny wybór?

Zanim zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia telefonu, powinniśmy dobrze przemyśleć sprawę. Najrozsądniejsze z wszystkich opcji będzie ubezpieczenie od kradzieży telefonu. Smartfon to drogi sprzęt i nie dziwi fakt, że łatwo może paść łupem złodzieja. Jeśli zaś chodzi o uszkodzenia, to istnieje wiele możliwości, by samodzielnie ochronić przed nimi nasz telefon, skoro jest dla nas taki cenny.

Po co ubezpieczenie, skoro jest gwarancja?

Po zakupie telefonu przez jakiś czas obowiązuje gwarancja. Oznacza to, że w razie awarii czy usterki możemy wymienić urządzenie na nowe. Jednak, po pierwsze, gwarancja trwa tylko przez pewien czas, a po drugie nie obejmuje wszystkich możliwych uszkodzeń. Na gwarancję nie wymienimy telefonu uszkodzonego z własnej winy, nawet w wyniku spowodowanego przez nas lub inne osoby nieszczęśliwego wypadku, a już na pewno nie dostaniemy nowego telefonu w przypadku kradzieży.
Wyobraźmy sobie, że idziemy chodnikiem z telefonem w ręku. Ktoś przebiega, potrąca nas i urządzenie wypada nam z rąk, ląduje na ziemi i się rozbija. Niestety na gwarancję, jeśli jeszcze ją mamy, raczej telefonu nie wymienimy, ale posiadając ubezpieczenie, jak najbardziej można otrzymać odszkodowanie.

Ubezpieczenie czy samodzielna ochrona

Można zadać sobie pytanie, po co wydawać pieniądze skoro samemu można zadbać o telefon, jeśli jest drogi i cenny. Fakt, przecież dużo taniej wyjdzie nas kupienie szkła ochronnego i etui niż opłacenie ubezpieczenia. Szkło ochronne i etui jednak nie zabezpieczy nam telefonu przed kradzieżą czy zalaniem. W tych sytuacjach ubezpieczenie może okazać się przydatne. Ponadto używajmy telefonów z rozwagą, pamiętając ile za nie zapłaciliśmy i jak bardzo są dla nas ważne.

Ubezpieczenie telefonu jest coraz popularniejsze, ze względu na wysokie ceny urządzeń i ich naprawy. Warto jednak korzystać z nich z głową, bo można zwyczajnie, niepotrzebnie przepłacić. Jeśli już chcemy ubezpieczyć telefon, wybierzmy ubezpieczenie od jego kradzieży lub zalania, ale chęć ubezpieczenia wyświetlacza dobrze przemyślmy, bo w tym przypadku naprawdę wystarczy nam dobre ochronne szkło.