Ubezpieczenie NNW – czym jest i czy koniecznie trzeba je mieć?

Ubezpieczenie NNW – czym jest i czy koniecznie trzeba je mieć?

Nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się każdemu z nas, w każdej chwili. Ryzyko jest szczególnie duże na drogach. Z pomocą przychodzi więc tak zwane ubezpieczenie NNW. Czym jest, co obejmuje, a czego nie? Co, jeśli nie mamy ubezpieczenia, a zdarzy się nam wypadek?

Ubezpieczenie NNW – co to jest?

NNW jest ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest dobrowolne, nie ma obowiązku jego wykupienia. Istnieje wiele rodzajów tego ubezpieczenia, m.in.:

  • dla dzieci i młodzieży – ubezpieczenia szkolne czy studenckie;
  • podróżnicze – ubezpieczenia na czas podróży, również za granicę, chociaż w niektórych przypadkach trzeba dopłacić;
  • dla kierowców – ubezpieczenie pozwalające otrzymać odszkodowanie nawet sprawcy wypadku za jego uszczerbek na zdrowiu;

Co obejmuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a czego nie

W rzeczywistości NNW ubezpieczenie to cały pakiet różnych polis, z których najpopularniejsze jest rzecz jasna komunikacyjne. Ogólne Warunki Ubezpieczenia określają wszystkie przypadki, w których może zostać wypłacone odszkodowanie.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW zadziała w przypadku gdy poniesiemy uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć w wyniku jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie w zależności od pakietu może pokryć:

   • wszelką pomoc medyczną;
   • leczenie i opiekę szpitalną;
   • rehabilitację i rekonwalescencję;
   • koszty zakupu leków;
   • pomoc finansową w przypadku czasowej lub trwałej niezdolności do podjęcia pracy;
   • koszty szkolenia zawodowego dla niepełnosprawnych;
   • koszty transportu zwłok oraz organizacji pogrzebu;
   • świadczenia z tytułu śmierci z powodu nieszczęśliwego wypadku;

Odszkodowanie można otrzymać nie tylko w razie wypadku drogowego, mającego miejsce podczas jazdy. Ubezpieczenie NNW działa również wtedy, gdy zdarzenie ma miejsce przy wsiadaniu lub wysiadaniu z auta, rozładunku lub załadunku, postoju, naprawiania pojazdu na poboczu drogi pod warunkiem właściwego oznakowania, a nawet w momencie parkowania.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie NNW?

Zanim podpiszemy umowę z ubezpieczycielem, dokładnie wszystko musimy przeczytać. Przede wszystkim najważniejsze jest OWU, gdyż określa również, za co możemy nie otrzymać odszkodowania. Jest kilka takich sytuacji, m.in.

   • tak zwane choroby zawodowe, związane z wykonywaną pracą;
   • skutki nieodpowiedniego leczenia;
   • wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
   • próba samobójcza lub samobójstwo;
   • wypadki mające miejsce podczas próby popełnienia przestępstwa;
   • wypadki mające miejsce podczas działań wojennych czy protestów;
   • szkody spowodowane umyślnie;
   • wypadki mające miejsce podczas prowadzenia pojazdu bez uprawnień;

Cena ubezpieczenia NNW

Wysokość składki NNW zależy od grupy ryzyka, do jakiej przydzieli nas towarzystwo ubezpieczeniowe. Są trzy grupy ryzyka, a mianowicie dzieci i młodzież, dorośli pracujący spokojnie lub niepracujący oraz dorośli pracujący fizycznie i w zawodach wysokiego ryzyka, jak również osoby wykonujące aktywności o wyższym ryzyku wypadków, takie jak wyczynowi i ekstremalni sportowcy.

Warto pamiętać, że im wyższa jest cena polisy, tym wyższe będzie odszkodowanie. Często jest tak, że 1% sumy odpowiada 1% uszczerbku na zdrowiu, więc na przykład ubezpieczając się na 10000 zł, za szkodę ocenioną na 1% otrzymasz 100 zł odszkodowania.

Składka NNW dla kierowcy

Wysokość składki NNW dla kierowców zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to suma ubezpieczenia, na jaką się zdecydujemy i grupa ryzyka, do której zostaniemy zaliczeni. Oprócz tego składka zależy od okresu, na jaki chcemy wykupić polisę, rodzaju samochodu i liczby miejsc w pojeździe, a także jego przeznaczenia.

Ponadto ważne jest również to, czy zapłacimy całość od razu, czy zdecydujemy się ją rozłożyć na raty. Oczywiście zaoszczędzimy, płacąc całość z góry. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują trzy rodzaje NNW dla kierowców, a mianowicie tylko dla kierowców, tylko dla pasażerów lub łączone, dla jednych i drugich. Jeśli często jeździmy z innymi osobami, np. z dziećmi, warto wybrać tą trzecią opcję.

Okres ubezpieczenia

Ubezpieczenie NNW indywidualne różni się od OC i AC tym, że możemy wybrać sobie, na jaki okres je wykupujemy. Możemy wykupić je nawet tylko na miesiąc, kiedy wybieramy się na wycieczkę, wakacje czy po prostu z jakiegoś powodu wzrasta ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie grupowe i indywidualne

Polisę ubezpieczeniową NNW może wykupić zarówno jedna osoba, jak i grupa. Ubezpieczenie NNW indywidualne jest przeznaczone dla kierowców, sportowców czy studentów, a więc dla każdego, kto potrzebuje dodatkowej ochrony. Ubezpieczenie grupowe zaś jest wykorzystywane w szkołach, firmach czy biurach podróży. Jest to opcja tańsza, więc bardziej opłaca się firmie czy instytucji, ale odszkodowanie będzie wtedy niższe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mimo objęcia grupowym ubezpieczeniem wykupić indywidualne.

Co, jeśli nie mamy ubezpieczenia, a zdarzy się wypadek?

Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe, więc za jego brak nie poniesiemy żadnych kar. Jeśli jednak zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek, nie będziemy mogli liczyć na żadną pomoc finansową. Z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć koszty związane z leczeniem, pobytem w szpitalu czy zakupem leków dla nas czy innych osób, które np. jechały z nami samochodem i również ucierpiały.

Ubezpieczenie NNW może okazać się bardzo pomocne, nie tylko dla nas, ale i dla naszych bliskich. Warto z niego skorzystać, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach można kupić nawet ubezpieczenie NNW online. Czasem nawet może to wyjść taniej niż wizyta w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego.