Ubezpieczenie domu – o czym pamiętać przy jego wyborze?

Ubezpieczenie domu – o czym pamiętać przy jego wyborze?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania to podstawa i wie to większość z nas. Nie każdy jednak pamięta o możliwości ubezpieczenia domu w budowie. Czym jest ubezpieczenie domu, kiedy warto wykupić polisę, co obejmuje, a czego nie i na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Czym jest ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu pozwala uchronić się przed przykrymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak pożar, zalanie, włamanie czy działanie sił natury. Co ciekawe, nie tylko my sami możemy dostać odszkodowanie. Z ubezpieczenia naszego domu lub mieszkania może zostać wypłacone odszkodowanie sąsiadom, których mienie ucierpiało w wyniku zdarzenia mającego miejsce u nas.

Ubezpieczenie domu w budowie

Nie tylko zamieszkany dom może być ubezpieczony. Warto również zdecydować się na ubezpieczenie budowy domu. Pozostawiona bez opieki budowa przyciąga złodziei, gdyż na zwykle nieogrodzony teren łatwo się włamać, a odzyskanie skradzionych przedmiotów graniczy niemal z cudem. Dzięki ubezpieczeniu możemy odzyskać przynajmniej równowartość skradzionego mienia. Aby ubezpieczyć dom w budowie od kradzieży z włamaniem, musi zostać spełniony jeden, główny warunek. Dom musi być w stanie zamkniętym surowym, a więc posiadać pełny dach oraz zamknięte wszelkie zewnętrzne otwory okienne i drzwiowe.

Na jakim etapie ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych możliwe jest już na samym początku prac budowlanych, nawet na etapie wylewania fundamentów. Od kradzieży z włamaniem można zaś ubezpieczyć budowę dopiero po spełnieniu wyżej wspomnianego warunku. Warto już wcześniej zacząć szukać ofert i porównywać warunki, gdyż umowę powinno się zawrzeć jak najszybciej. Najlepiej nie zwlekać z ubezpieczeniem budowy domu, ponieważ nie da się przewidzieć, kiedy może wybuchnąć pożar lub nastąpić włamanie.

Ubezpieczenie domu – co obejmuje, a czego nie?

Warunki ubezpieczenia zależą głównie od dwóch czynników, a mianowicie od wybranego przez nas ubezpieczyciela oraz typu umowy. Należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by wiedzieć, kiedy możemy domagać się odszkodowania, a kiedy go raczej nie dostaniemy. Oto co obejmuje, a czego nie obejmuje ubezpieczenie domu w budowie.

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych

Zdarzenia losowe to takie, których nie da się przewidzieć ani im zawczasu zapobiec. Do zdarzeń losowych należą m.in:

  • pożary;
  • niszczycielskie działania sił natury (uderzenia piorunów, duży grad, upadek drzewa, lawina, zalanie przez deszcz, trzęsienie ziemi);
  • wjechanie samochodu w ścianę;
  • upadek samolotu;

W tej sytuacji możemy liczyć na pokrycie kosztów nie tylko strat wynikających z wartości zniszczonych przedmiotów, ale również pokryć te poniesione w celu ich ratowania, sprzątania po wystąpieniu szkody, czy opłacenia rzeczoznawców.

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem

Podczas włamania skradzione mogą zostać również rzeczy, które zostały już zamontowane wewnątrz budynku. To właśnie ich dotyczy większość ofert ubezpieczenia od kradzieży. Polisa chroni zazwyczaj wszelkie elementy stałe już zamontowane, których nie da się zdemontować bez użycia narzędzi.
Ubezpieczenie nie obejmie więc na przykład mebli, ale obejmie podłączone już urządzenia AGD, armaturę łazienkową czy nawet kominek. Istnieją jednak również oferty, w których możliwa jest ochrona materiałów i urządzeń budowlanych znajdujących się na terenie budowy.

Cena ubezpieczenia domu – za co konkretnie zapłacimy?

Zarówno koszty ubezpieczenia domu zamieszkałego, jak i budowy zależą od tych samych czynników, a mianowicie:

  • metrażu;
  • lokalizacji;
  • konstrukcji;
  • rodzaju zabudowy;

Cena zostanie dokładnie wyliczona przez ubezpieczyciela na podstawie podanych danych. Należy wziąć pod uwagę, że najtańsze ubezpieczenie będzie uwzględniało jedynie zdarzenia losowe, a kradzieży już nie. Poza tym im wyższa cena ubezpieczenia, tym większe możemy dostać odszkodowanie.

Ubezpieczenie budowy domu – na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzemy konkretną polisę, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim należy pamiętać, że polisa nie zadziała, jeśli prowadzimy budowę bez zgłoszenia jej w urzędzie gminy. Nie otrzymamy także odszkodowania za błędy konstrukcyjne. Ochrona nie obejmuje także zdarzeń wynikających z wojny, terroryzmu czy niepokojów społecznych. Należy koniecznie też sprawdzić wysokość tak zwanej franszyzy integralnej, inaczej zwanej warunkową.
Jest to kwota, do której wysokości ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za powstałe szkody. Przy wyższej wartości szkody, wypłacona zostanie cała należna kwota. Franszyza może być podawana w procentach lub złotówkach. Ostatnia kwestia to udział własny w likwidacji szkody. To jest z kolei określona z góry w warunkach ubezpieczenia część kosztów szkody, do których pokrycia zobowiązuje się ubezpieczający. Również może być on wyrażony w złotówkach lub procentach. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje obligatoryjny udział własny, o który pomniejszana jest kwota odszkodowania.

Ubezpieczenie budowy domu jest być może nawet ważniejsze od ubezpieczenia już zamieszkałego domu, gdyż na pozostawioną bez opieki budowę łatwiej się włamać. Dlatego planując budowę domu, nie wolno zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia, dzięki któremu będzie można spokojnie spać.