Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie AC i co daje?

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie AC i co daje?

W mediach codziennie słyszymy o wypadkach na drogach, jednak nie tylko wypadki powodują uszkodzenie samochodu. W każdej chwili może nas spotkać nieprzyjemne zdarzenie losowe, przez które możemy nawet całkiem stracić nasz pojazd. W takich sytuacjach OC to za mało. Warto więc wykupić ubezpieczenie AC. Co to jest i jakie są korzyści z jego posiadania?

Ubezpieczenie AC – co to takiego?

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, to drugi rodzaj ubezpieczenia dla właścicieli samochodów. Dzięki niemu można ubezpieczyć swój samochód oraz jego wyposażenie w razie szkód lub kradzieży. Nie jest ono obowiązkowe, ale dzięki niemu również sprawca wypadku może otrzymać odszkodowanie za zniszczony pojazd.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

To, jakie szkody obejmuje ubezpieczenie AC, zależy od wybranego wariantu. Najczęściej są to szkody będące skutkami:

  • kolizji i wypadków z innymi ludźmi, pojazdami, przedmiotami znajdującymi się poza naszym samochodem (drzewa, budynki), a nawet zwierzętami;
  • uszkodzenia samochodu przez kogoś innego lub zwierzę;
  • kradzieży lub próby kradzieży auta czy jego części;
  • pożaru, wybuchu;
  • warunków atmosferycznych, takich jak zalania, huragany, uderzenia piorunów, lawiny czy osunięcia ziemi;

Istnieje również możliwość dokupienia dodatkowego pakietu Assistance, który gwarantuje kompleksową pomoc w postaci organizacji i pokrycia kosztów niezbędnych usług, takich jak odholowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu, wynajem samochodu zastępczego, a nawet pokoju w hotelu na czas naprawy samochodu. Ubezpieczenie AC nie obejmuje jednak szkód wynikających z niedbalstwa i bezmyślności właściciela, a także ze źle wykonanych napraw czy wad produkcyjnych. Pomocy z ubezpieczenia nie otrzymamy również, jeśli samochód nie ma ważnego przeglądu, rejestracji lub szkody wynikają z nadmiernej eksploatacji pojazdu.

Wysokość składki AC

Podobnie jak w przypadku OC, wysokość składki AC zależy zarówno od parametrów, wieku i marki auta, jak i danych właściciela, takich jak wiek, doświadczenie, miejsce zamieszkania oraz użytkowania pojazdu. W przypadku AC ubezpieczenie ma cały szereg wariantów i wybór wariantu również ma wpływ na cenę. Pomocny może okazać się, by wybrać odpowiednie ubezpieczenie kalkulator AC, który można znaleźć na stronach ubezpieczycieli oraz porównywarek ubezpieczeń. Warto jednak pamiętać, że cena wskazana przez taki kalkulator jest tylko orientacyjna i prawdziwa może się od niej różnić. Nie zapominajmy również, że im droższa polisa, tym zazwyczaj lepsza. Polisy różnych ubezpieczycieli mogą różnić się wieloma mającymi wpływ na cenę szczegółami, np.:

  • sumą ubezpieczenia – im jest wyższa, tym oczywiście lepiej. Dobrze by była także stała i odnawialna, a więc niezmieniająca się podczas trwania polisy oraz niezmniejszająca się o wcześniej wypłacone odszkodowanie;
  • naprawą pojazdu – dla nowych samochodów warto wybierać ASO, a dla starszych wystarczy standardowy warsztat współpracujący z danym ubezpieczycielem;
  • użyciem części – najlepiej wybierać oryginalne części;
  • udziałami własnymi – im wyższe własne udziały, tym niższa wysokość składki;
  • amortyzacją, czyli zmniejszoną wartością eksploatacyjnych części samochodu – warto ją wykupić, gdyż ma niemały wpływ na wysokość odszkodowania;

Korzyści i konsekwencje wynikające z posiadania lub braku autocasco

Ubezpieczenie samochodu AC nie jest konieczne, ale jego wykupienie wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim nie musimy martwić się uszkodzeniami pojazdu niewynikającymi z naszej winy i zdarzeniami losowymi. Ponadto, nawet jeśli spowodujemy wypadek, dzięki ubezpieczeniu AC możemy otrzymać odszkodowanie, czego nie da nam samo OC.
Do tego jeszcze wykupienie polisy AC jest niezłym argumentem do negocjacji ceny OC i możliwością uzyskania atrakcyjnych zniżek. Szczególnie korzystniejsze warunki pozwoli uzyskać wykupienie obu ubezpieczeń w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na uwagę zasługuje także oferta miniAC. Jest to nieco okrojone AC, obejmujące zwykle tylko kradzieże, szkody całkowite oraz wynikające z winy sił natury.

Konsekwencje braku AC

Jako że ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, nie wykupując go, nie poniesiemy żadnych dotkliwych kar. Jedyną konsekwencją braku polisy AC będzie konieczność opłacania z własnej kieszeni wszelkich napraw związanych ze szkodami niewynikającymi z naszej winy, nie tylko w przypadku kolizji drogowej, ale również kradzieży, włamania czy działania zjawisk atmosferycznych. Szczególnie odczujemy to w przypadku całkowitej utraty samochodu.

Koszty naprawy samochodu potrafią być naprawdę bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne marki. Tym bardziej załamująca jest sytuacja, kiedy trzeba kupić nowy samochód po utracie dotychczasowego nie z własnej winy. Właśnie dlatego zostało stworzone ubezpieczenie AC i choć nie ma konieczności jego posiadania, warto przemyśleć zakup polisy, gdyż nie znamy dnia ani godziny, kiedy może przytrafić się nam przykra niespodzianka związana z naszym pojazdem.