Składka OC – czym jest, ile wynosi i czym grozi brak opłaty

Składka OC – czym jest, ile wynosi i czym grozi brak opłaty

Ubezpieczenie OC znane jest wszystkim posiadaczom samochodów. Nie wszyscy jednak wiedzą dokładnie czym jest, przed czym nas chroni oraz od czego zależy składka OC i jej wysokość. Tymczasem nieopłacona składka OC może przynieść nam przykre konsekwencje.

Czym jest składka OC i przed czym chroni

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Składki muszą opłacać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych, nawet jeśli samochód stoi nieużywany w garażu. Dlaczego jest obowiązkowe i przed czym nas chroni?

Składka OC – dlaczego jest obowiązkowa

Obowiązek opłacania przez wszystkich kierowców w Polsce ubezpieczenia OC wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Za nieposiadanie ubezpieczenia czy nieopłacenie choć jednej składki można ponieść karę i to bardzo dotkliwą. Nie tylko grozi nam mandat w razie ewentualnej kontroli drogowej, ale również wysoka kara nakładana przez UFG, który sprawdza zarejestrowanych w bazie kierowców. Ubezpieczenia należy więc dokonać niezwłocznie po zakupie pojazdu, a najpóźniej do dnia jego rejestracji.

Przed czym chroni OC

Wypadki to codzienność na polskich drogach. W wyniku takiego zdarzenia cierpią zarówno osoby poszkodowane, jak i sprawca. Ubezpieczenie OC chroni jednych i drugich. Dzięki niemu sprawca wypadku nie musi płacić odszkodowania z własnej kieszeni, a poszkodowani otrzymują środki na leczenie czy naprawę uszkodzonego pojazdu. Ponadto odszkodowanie ze składek OC mogą otrzymać także osoby jadące ze sprawcą. Ubezpieczenie działa w przypadku każdej wyrządzonej szkody – nawet podczas postoju, załadunku, rozładunku czy garażowania. To właśnie dlatego składki musimy płacić nawet wtedy, gdy nie jeździmy samochodem.

Od czego zależy składka OC?

Wysokość składki OC jest inna dla każdego kierowcy. Zależy ona od wielu czynników, w tym:

  • rodzaju i parametrów pojazdu – wyższą składkę zapłaci kierowca ciężarówki niż osobówki, a wśród parametrów elementy taryfikacyjne to m.in. pojemność silnika, rodzaj paliwa czy liczba drzwi w samochodzie;
  • przebiegu samochodu – ważny jest zarówno aktualny, jak i przybliżony przebieg, który auto osiągnie w ciągu roku;
  • sposobu użytkowania pojazdu – składka zależy od tego, czy pojazd będzie użytkowany prywatnie, czy będzie służył na wynajem, czy może do zarobkowego przewozu ludzi lub towarów;
  • miejsca zamieszkania – na wysokość składki wpływa nie tylko miejscowość, ale również rodzaj parkingu, bo w przypadku parkowania w miejscu strzeżonym składka będzie niższa;
  • wieku właściciela – niestety to młode osoby, zarówno wiekiem, jak i stażem za kierownicą najczęściej są sprawcami wypadków, dlatego każdy młody człowiek, który odebrał dopiero prawo jazdy i kupuje samochód, musi liczyć się z wyższą składką;
  • zniżek – ubezpieczyciele oferują nierzadko różnego rodzaju zniżki, na przykład dla stałych klientów, którzy przedłużają ubezpieczenie lub za bezszkodową jazdę, ale w razie spowodowania wypadku czy nieopłacenia składki można je stracić;

W czym może nam pomóc kalkulator OC?

We wstępnym oszacowaniu wysokości składek OC może pomóc nam kalkulator OC. Kalkulatory takie dostępne są w internecie na stronach ubezpieczycieli czy porównywarek ubezpieczeń. Niestety wiele z nich nie obejmuje wszystkich czynników mających wpływ na cenę. Można jednak znaleźć takie, które wymagają podania szczegółowych danych zarówno samochodu, jak i kierowcy czy też innych informacji. Uzyskana w kalkulatorze OC składka jest tylko szacunkowa. Prawdziwa, którą poda nam ubezpieczyciel, może się od niej różnić i to znacznie.

Jakie są konsekwencje nieopłacenia składki OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe bezwzględnie i za nieopłacenie choćby jednej składki grożą wysokie kary. Są jednak sytuacje, kiedy może zdarzyć się przerwa w uiszczaniu składek. Kiedy tak może się zdarzyć i jakie są konsekwencje?

Przerwa w płaceniu składek – powody i konsekwencje

Przerwy w opłacaniu składek mogą zdarzyć się z kilku powodów, a mianowicie:

  • w przypadku nieopłacenia składek pojazdu stojącego w garażu;
  • w przypadku przegapienia daty zakończenia polisy po kupieniu auta;
  • w przypadku nieopłacenia drugiej raty;

Zdarzają się osoby, które przerywają opłacanie składek z powodu problemów finansowych. Niestety narażają się na jeszcze większe, gdyż zapominają, że gdy nie zapłacą składki, polisa wygasa. Prędzej czy później otrzymają wezwanie do zapłaty kary.

Kary za przerwy w płaceniu składek

Wysokość kar za zaległość w płatności składek może przewyższyć wysokość samych składek. Już za 3 dni zwłoki w przypadku samochodu osobowego trzeba zapłacić 900 zł, a za dwa tygodnie już aż 4000 zł kary. Jeszcze wyższe kary czekają właścicieli nieubezpieczonych samochodów ciężarowych. O obowiązkowym ubezpieczeniu OC muszą pamiętać również posiadacze motocykli czy skuterów. W ich przypadkach jednak kary nie są aż tak bardzo dotkliwe. Mimo wszystko największą karą za brak składek OC jest konieczność wypłacenia z własnej kieszeni odszkodowania ofiarom w razie spowodowania wypadku. Jeśli skutki wypadku są bardzo poważne, można nie wypłacić się do końca życia, zwłaszcza jeśli ktoś poniósł śmierć lub doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Opłacanie składek OC jest obowiązkiem ustawowym, bezwzględnym, od którego nie ma żadnych wyjątków i zwolnień. Należy więc pamiętać, by kupując samochód nie zwlekać z wykupieniem polisy OC, a w przypadku kupna auta używanego sprawdzić datę ważności polisy otrzymanej od sprzedawcy. Ubezpieczenie OC jest ważne przez 12 miesięcy. Po tym czasie należy przedłużyć je u obecnego ubezpieczyciela lub wykupić nowe u innego.